Zakup nieruchomości to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Przygotuj się do niej w odpowiedni sposób i przyjrzyj się wcześniejszym inwestycjom dewelopera. Sprawdzona firma ma na swojej stronie informacje o zrealizowanych inwestycjach czy ilości sprzedanych mieszkań. W naszym artykule podpowiemy Ci, na co należy zwrócić uwagę podczas współpracy z deweloperem.
Spotkanie z deweloperem
Przygotuj się do spotkania z deweloperem i spisz sobie na kartce wszystkie pytania, które przychodzą Ci do głowy. Możesz je także wcześniej wysłać e-mailem, a wtedy pracownik będzie mógł przyjść na spotkanie z gotowymi odpowiedziami na nurtujące Cię tematy. Doradca będzie mógł również przygotować niezbędne dokumenty, np. plan zagospodarowania okolicy czy ceny różnych wariantów wykończenia. Podczas spotkania zadawaj pytania i rób notatki z najważniejszymi informacjami. Pamiętaj, że możesz zadawać nawet z pozoru nieistotne pytania. Doradca ma na pewno odpowiednie doświadczenie i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną decyzję właśnie podejmujesz. Jego zadaniem jest rozwianie Twoich wątpliwości poprzez przekazanie szczegółów dotyczących interesującego Cię projektu. Jeśli nie jesteś pewny, czy dobrze zrozumiałeś odpowiedź, to poproś o doprecyzowanie. Pamiętaj, że konkretne informacje zapewnią Ci poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że podjąłeś dobrą decyzję.
Poniżej prezentujemy kilka ważnych kwestii, które należy sprawdzić przed zakupem mieszkania.
Zasady rezerwacji mieszkania
Każdy deweloper ma określone zasady dotyczące rezerwacji wybranej nieruchomości. Proces jest zazwyczaj podzielony na dwa etapy. Pierwszym z nich jest bezpłatna rezerwacja mieszkania, która trwa zazwyczaj od kilku dni roboczych do tygodnia. To czas na przemyślenie swojego wyboru oraz wstępną orientację w dalszych krokach związanych z kredytem i kupnem mieszkania. Drugi etap to rezerwacja mieszkania na dłuższy czas. Deweloper poprosi o podpisanie tzw. umowy rezerwacyjnej i wpłatę określonej kwoty. Na samym początku współpracy zapytaj o dokładne zasady rezerwacji oraz ewentualną rezygnację.
Wygląd inwestycji
Otoczenie ma spory wpływ na samopoczucie oraz zadowolenie z zakupionego mieszkania. Podczas rozmowy z deweloperem zapytaj o prospekt, czyli dokument zawierający informacje o planie zagospodarowania w pobliżu wybranej inwestycji. W ciągu kilku lat plan może się zmienić, a zamiast zieleni powstaną nowe bloki. Jeśli deweloper buduje większe osiedle, to na pewno ma informacje na temat ilości budynków, ich wysokości czy rozmieszczenia.
Części wspólne
Zaliczymy do nich przede wszystkim rowerownię i wózkownię. Deweloperzy coraz częściej stawiają na tego typu rozwiązania w nowych inwestycjach. Na niektórych osiedlach znajdziemy także place zabaw, ogrody, strefy fitness czy sale do gry w ping ponga. Dość spore znaczenie ma także standard wykonania części wspólnych, np. klatki schodowej, windy czy chodników na osiedlu. O takie kwestie również warto zapytać dewelopera.
Miejsca parkingowe na osiedlu
Na nowych osiedlach większość miejsc jest numerowana i przypisana do konkretnego mieszkania. W niektórych inwestycjach (np. takich w centrum miasta) mamy do czynienia z ograniczoną przestrzenią, a co za tym idzie – małą ilością miejsc parkingowych. Jeśli zależy Ci na zakupie miejsca, to zapytaj o nie na samym początku rozmów z deweloperem. Możesz także zapytać o dodatkowe bezpłatne miejsca, np. dla gości lub dostępność miejsc w okolicy inwestycji. W większości przypadków zakup miejsca postojowego jest opcją dobrowolną. W niektórych inwestycjach jego koszt jest od razu wliczony w cenę nieruchomości.
Istotne terminy
Twoja współpraca z deweloperem będzie zawierała w sobie pewne etapy. Zaliczymy do nich:
- czas rezerwacji wstępnej i rezerwacji płatnej,
- data wpłaty zadatku,
- określenie terminów wpłat transz. Najczęściej płatność jest rozbita na 5 transz.
- data podpisania umowy deweloperskiej,
- data oddania inwestycji do użytku.
Zwróć uwagę na to, czy data oddania inwestycji jest określona konkretnie. Jeśli deweloper nie podał kwartału oraz roku, to zastanów się nad podpisaniem umowy i sprawdź, czy nie było dużych opóźnień w oddaniu innych inwestycji.
Zakres prac przeprowadzonych przez dewelopera
Przed podpisaniem umowy ustal zakres prac, które mają zostać wykonane w mieszkaniu. Jeśli decydujesz się na stan deweloperski, to powinien on również zostać dokładnie określony w dokumencie. Umowa z deweloperem zostaje zawarta na wybudowanie oraz oddanie lokalu o określonym metrażu. Część osób decyduje się na mieszkanie wykończone pod klucz. Zazwyczaj deweloperzy dają do wyboru kilka pakietów wykończenia. Powinieneś dostać dokładną rozpiskę materiałów oraz elementów sanitarnych, które znajdują się w danej kategorii cenowej. Jeśli do mieszkania przynależy balkon lub taras, to zapytaj, czy deweloper wykończy go we własnym zakresie i ile wyniesie koszt takiej usługi.
Pamiętaj, że Twój spokój ducha jest najważniejszy i dlatego nie obawiaj się zadawać szczegółowych pytań dotyczących inwestycji i Twojego wymarzonego mieszkania. Nawet jeśli doradca nie będzie znał na nie odpowiedzi, to uzyska informacje i przekaże Ci je na kolejnym spotkaniu.